Sepetim

Hakkımızda

Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi , l972 Yılında Abdullah DURAN’nın başkanlığı da Halil HAYTA, Mehmet Ali ALGIN, Mustafa MÜLAYİM, Ümmet AYTEKİN, Muzafer USLU ve Ali ÇETİN tarafından kurulmuştur. 1974 Yılında köye elektriğin getirilmesi, zeytinyağı fabrikasının kurulması. toplumsal bir heyecan ve imece yöntemiyle başarılmıştır.

130 Ortağı olan Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, l992 yılında Çağatay Özcan Kokulu’nun başkanlığında planlı çalışma dönemine girmiştir. 1993’ te markalaşma süreci
başlamıştır. l995 ve 2005 Olmak üzere teknolojik yenilikler gercekleştirilmiş,zeytiyağı depolama tesislileri kurulmuştur. Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi şu anda dünya normlarında bir sanayi kuruluşu ile, zeytinyağı depolama tesislerine sahiptir.

Gödence’de yürütülen çalışmaların ilk sırasını her zaman insan kaynakların eğitimi, geliştirilmesi, kültürel ve toplumsal değerlerin korunması almıştır.


GÖDENCEDE SOĞUK SIKIM

Yerinde üretim, yerinde saklama

Soğuk sıkım, tarladan hasatla birlikte başlar.Zeytin gözenekli plastik kasalarla taşınır.İlk 12 saatte işlenir.Zeytinin yağa dönüştürme işleminde ısı 25-28 derecedir.Elde edilen ürünün, kalite tespitinin sonrasında 15 derecelik ısı ortamında kapalı devre krom-nikel tanklarda dinlendirmeye alınır.Hasat, nakliye, düşük ısıda işlem, çok iyi koşullarda korunarak saklanması, yerinde üretim yerinde saklama, Gödence Kooperatifinin üretim çizgisidir.

 

SIFIR ATIK

Zeytinyağıüretiminde, hasattan başlayarak sofranıza gelinceye kadar tüm aşamasında atıklarımız geri dönüşümle milli ekonomiye kazandırılmaktadır. Tüm ürünlerimiz, sıfır atıkla çevreye duyarlılık anlayışı ile üretilmektedir.

 

 

ZEYTİNYAĞINDA ORGANİK

Kızıldağlar ve Gödence bölgesi İzmir yarımadasının çok özel bir bölgesidir. Antik çağlardan günümüze kadar zeytinyağı ve üzüm bölgesi özelliğini korumaktadır. Zeytin tarımında, en önemli zeytin zararlısı zeytin sineği eko-sisteme bağlı olarak yaşayamadığı için zirai  ilaç kullanılmaz. Bölge temizdir. Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, ortaklarıyla zeytin tarımında 4.000 dönümlük bir alanda 30 yılı aşan bir süredir bölgenin en büyük Organik Proje uygulanmaktadır.